Razvrstavanje ex-yu muzike

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Normalna Razvrstavanje ex-yu muzike

Počalji od petar017 taj Sub 31 Mar 2012 - 13:00

Posto uvek postoji neka dilema oko pravaca u muzici,a skoro sam imao neku diskusiju oko Korni Grupe,da li je progresiv rock ili vise vuce prema etno rocku,ali nije slucaj samo sa ovom grupom interesantno bi mi bilo,ako bi mi neko tacno rekao kome pravcu tacno pripada Drago Mlinarec,Avtomobili,U Skripcu,Roze Poze,Vlada Divljan... i ima jos mali milion grupa koje su bili nesto izmedju.Znaci,ne da to bude ili je sinti pop ili je pop ili je rock,nego tacan pravac.

petar017
Super član
Super član

Status :

Broj poruka : 1521
Godina : 46
Datum upisa : 19.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Normalna Re: Razvrstavanje ex-yu muzike

Počalji od petar017 taj Sub 31 Mar 2012 - 13:03

Evo jednog primera

http://www.discogs.com/Drago-Mlinarec-A-Ti-Se-Ne-Daj/release/1941453

http://www.discogs.com/Roze-Poze-Daj-Gol/release/2333653

petar017
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ari taj Sub 31 Mar 2012 - 17:46

Drago Mlinarec – A Ti Se Ne Daj;

Genre:Rock
Style:
Folk Rock, Prog Rock

"Rock" je širok pojam, a u okviru njega kao "stil" označen
- Folk Rock, Prog Rock - netko tko je to napisao pokušao
je biti konkretniji, ja to baš tako ne usitnjavam, u "tag" upišem
pop.rock, jazz, itd, a utjecaje etno, progresiv i tko zna šta sve
ne "tagiram", jer je i nemoguće, to "pamtim" u glavi.

ari
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 400
Datum upisa : 29.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bukowski taj Sub 31 Mar 2012 - 21:09

Neki kazu da ni Metallica nije METAL. Nista mi nije jasno!!!!!!!!!!!!!!!
Neke grupe & muzicare nemozes nigde da svrstis.
Pisi prijatelju kako TI HOCES I MISLIS, samo to je vazno!!!!!!!!!

Bukowski
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 292
Datum upisa : 08.02.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od seyo taj Sub 31 Mar 2012 - 23:40

@petar017 ::Posto uvek postoji neka dilema oko pravaca u muzici,a skoro sam imao neku diskusiju oko Korni Grupe,da li je progresiv rock ili vise vuce prema etno rocku,ali nije slucaj samo sa ovom grupom interesantno bi mi bilo,ako bi mi neko tacno rekao kome pravcu tacno pripada Drago Mlinarec,Avtomobili,U Skripcu,Roze Poze,Vlada Divljan... i ima jos mali milion grupa koje su bili nesto izmedju.Znaci,ne da to bude ili je sinti pop ili je pop ili je rock,nego tacan pravac.

Sve to oko žanrova i podžanrova i stilova je diskutabilno, jer se mizika mijenja, evoluira a sa njom i konzumenti i kritičari koji pišu i koji upotrebljavaju neke oznake da opišu to što čuju. A te oznake se mijenjaju ili jedna ista oznaka koja je nekad nešto značila, sad znači nešto drugo... Osim toga grupa je mijenjala stilove u karijeri. Eto recimo Korni grupa je počela sa singlovima koji su bili beat, pop ili čak i priglupi bubblegum (Trla baba lan) sa povremenim ubacivanjem etno ili folk elemenata (etno tada kao termin nije ni postojao), dok su na koncertima i na LP pločama svirali duge, progresivne improvizacije bliske jazz rocku. Možda je najbliže označiti ih kao "progressive rock" jer je to dovoljno specifično a i široko da obuhvati razne vrste "progresivnog" usmjerenja kao odmak od 3-minutne pop pjesme.

Dragu Mlinarca sam ja na Progarchives stavio u podžanr "progressive folk", jer ima tu jaku akustičarsko-kantautorsku crtu, sa izraženom lirikom i često kompleksnim aranžmanima, barem na prva 4 albuma.

Avtomobile sam samo malo slušao ali to bi bio neki mix popa, new wave i soft rocka.

U škripcu - počeli kao alternativni i art-pop nastrojen synth pop, da bi kasnije postali neki više mejnstrim pop.

Divljana solo i Roze poze nisam baš preslušao pa ne bih.

Ali opet, sve je to relativno.... Wink

seyo
Super član
Super član

Status :

Broj poruka : 706
Godina : 52
Datum upisa : 17.12.2007

http://www.progarchives.com/Collaborators.asp?id=343

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od DLJ taj Ned 1 Apr 2012 - 4:05

Teshko je bilo kog izvodjacha smestiti u jedan pravac ili pod-pravac, svi su krivudali...
Wink

I iskreno nisam vishe sigurna ni shta mi je "domace" a shta "strano" kod muzike... Tako da mi se chini da sve to vishe nije ni relativno vec individualno.
Smile

DLJ
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 850
Godina : 53
Datum upisa : 12.04.2008

http://www.kapveselja.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od petar017 taj Ned 1 Apr 2012 - 8:54

Svi dele isto misljenje kao i ja da vecinu grupa ne mozes staviti u jedan stil,jer velika vecina grupa prelazi iz jednog zanra u drugi i vrlo je mali broj grupa koje su ostale dosledne prvobitnom zanru.Ja sam naglasio nekoliko grupa,ali ima mali milion primera.
A tacno je sto je rekao i Bukowski da neke grupe nigde ne mozes da svrstas,jer se preplicu razni pravci u karijeri.Nadam se da nisam mnogo udavio s ovom temom,jer stalno se srecem sa tom polemikom i raspravom.

petar017
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od calex taj Ned 1 Apr 2012 - 10:44

Kod naših starijih grupa je postojalo i nešto što se tada moralo. Da bi se snimila ploča, trebalo je para pa su onda pravljeni hitići i pesmice koje se dobro prodaju a onda snimi neki LP za svoju dušu. Tu su najbolji primeri Korni grupa i Indexi koji su imali pesmice ... pa skoro za decu i domaćice ali i albume kojima je retko ko do danas i prišao po kvalitetu. Čak su i neki singlovi na A strani imali hit a na B strani dobru svirku ... koja jedva da je i bila primećena. Ubacivanje etno detalja se takođe razlikovalo, ne bih nikako poredio Igre na Šar planini (ako to uopšte može u etno) sa kasnijim pastirskim hitovima. Bilo je eksperimenata u raznim pravcima pa je snimano sve i svašta, što često i ne može da se svrsta u neki stil.
Inače Igre na Šar planini i dalje bezuspešno tražim. Sad

calex

Status :

Broj poruka : 208
Datum upisa : 27.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od petar017 taj Ned 1 Apr 2012 - 11:57

Ma imalo je mnogo grupa i pevaca koji su prelazili na neke stilove iskljucivo zbog Tita i na taj nacin lakse prolazili medijski i pevali meki pop,mada nikad nisu pripadali tom pravcu,a imalo je kao sto kaze Calex i zbog lakse prodavanosti,snimali neke pesme koje nisu u njihovom stilu.Ali imamo i grupa koje su ostajale dosledne svom stilu kao Azra,Atomsko Skloniste,Kerber,EKV,Oktobar,Kazaliste i mnogi drugi.

petar017
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od petar017 taj Ned 1 Apr 2012 - 14:33

Neko me je cak i na forumu nekad pitao sta sviraju Roze Poze,na sta sam ja odgovorio da je to neki novi rock zvuk,novi talas u rocku,a i dan-danas ih tretiram kao rock grupu i nikad nisam uspeo da ih skroz definisem.

Evo kako je to definisano na Discogsu

http://www.discogs.com/Roze-Poze-Daj-Gol/release/2333653
http://www.discogs.com/Roze-Poze-Besind%C5%BEer-Dilind%C5%BEer/master/181407
http://www.discogs.com/Roze-Poze-Da-Li-Si-To-Ti/release/1443313
http://www.discogs.com/Roze-Poze-Bord%C5%BEije/release/3159127

Daleko od toga da prozivam nekog sa Discogsa(Discogs je odlican i u pogledu omota i svega ostalog),vec je potpuno nemoguce staviti ih pod odredjenu vrstu muzike.

petar017
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od calex taj Ned 1 Apr 2012 - 16:12

@petar017 ::Ali imamo i grupa koje su ostajale dosledne svom stilu kao Azra,Atomsko Skloniste,Kerber,EKV,Oktobar,Kazaliste i mnogi drugi.
Ono moje se odnosilo na kraj šezdesetih i početak sedamdesetih, onda je muzika otišla u tešku komercijalu i tu i tamo se pojavljivalo neko pristojno ime. U tom ranijem periodu su muzičari morali da idu na kompromise, kasnije nisu i njima ne priznajem tralala svirke. Grupe koje si nabrojao su imale drugačije uslove ali se nisu prodali za šaku dolara i svirali su ono što su i hteli. Zato njima i može da se definiše neki pravac jer su se držali toga.

calex

Status :

Broj poruka : 208
Datum upisa : 27.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od petar017 taj Ned 1 Apr 2012 - 16:44

U pravu si za taj period sa kraja sezdesetih i pocetkom sedamdesetih,ali Pekinska Patka je,na primer posle izuzetno dobrog albuma i jednog kojih stavljam u prvih deset najboljih ostvarenja Plitke poezije,prvi po meni i u punk istoriji bivse Jugoslavije,otisla u drugi album Strah od monotonije,nesto sasvim drugacije,mada nije imala neki poseban razlog,a ima jos mnogo takvih primera i eksperimentisanja.

petar017
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od DLJ taj Pon 2 Apr 2012 - 10:14

@calex :: Tu su najbolji primeri Korni grupa i Indexi koji su imali pesmice ... pa skoro za decu i domaćice

Ja bih pre rekla da je to bila muzika za shiroke narodne mase...
Very Happy

DLJ
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 850
Godina : 53
Datum upisa : 12.04.2008

http://www.kapveselja.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od basstapex taj Pon 2 Apr 2012 - 10:27

@petar017 ::U pravu si za taj period sa kraja sezdesetih i pocetkom sedamdesetih,ali Pekinska Patka je,na primer posle izuzetno dobrog albuma i jednog kojih stavljam u prvih deset najboljih ostvarenja Plitke poezije,prvi po meni i u punk istoriji bivse Jugoslavije,otisla u drugi album Strah od monotonije,nesto sasvim drugacije,mada nije imala neki poseban razlog,a ima jos mnogo takvih primera i eksperimentisanja.

imali su debeli razlog: nisu hteli da se ponavljaju, vec su svesno otisli u duboko podzemlje i napravali, po meni, jos bolji album nego "Plitka poezija".

basstapex
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 395
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od petar017 taj Pon 2 Apr 2012 - 12:28

Ma,ja sam Pekinsku Patku voleo bas onakvu kakva je na Plitkoj poeziji i na ona tri singla sto je izdala,ali ne za to da omalovazavam drugi album,vec prelaz sa jednog stila na drugi,to mi je prvo palo napamet.Daleko od toga da je Strah od monotonije los album,ali je posle onakvog punk zvuka,malo bilo cudno da izdaju nesto sasvim drugacije nalik na psihodelicni rock.I tu su bila misljenja podeljena da li je Goth rock,New wave ili nesto drugo

http://www.discogs.com/Pekin%C5%A1ka-Patka-Strah-Od-Monotonije/release/1021240

petar017
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 16:36

Sponsored content