New Primitives

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Normalna New Primitives

Počalji od Rocker 009 taj Sre 21 Okt 2009 - 14:49

Nesto se mislim, da li su samo Pusenje, Stampa, Elvis i Meteori i eventualno Crvena Jabuka (i neki tvrde Plavi Orkestar) jedini "Primitivci"? Koga bi vi jos svrstali u ovaj zanr, specifican samo za nasu ex Yugu?

Ja bih licno ubacio jos Zaklonisce Prepeva.

What about you?

Rocker 009

Status :

Broj poruka : 35
Godina : 30
Datum upisa : 13.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Normalna Re: New Primitives

Počalji od starsof45 taj Sre 21 Okt 2009 - 21:54

evo da se ja nadovežem s jednim pitanjem,
ko pjeva od ovih gore pometih i da li neko ima, naravno, pjesmu
"In Our Country"

starsof45

Status :

Broj poruka : 51
Datum upisa : 22.08.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rocker 009 taj Sre 21 Okt 2009 - 22:29

Elvis J. Kurtovic

Imas na albumu:

Mitovi i Legende o Kralju Elvisu

Link: http://rapidshare.com/files/290335668/Elvis_J.Kurtovic___His_Meteors_-_Mitovi_i_legende_o_kralju_Elvisu__1984_.rar

(tenks to sveto za link, sto bi rek'o Ivek)

Rocker 009

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od DLJ taj Sre 21 Okt 2009 - 22:46

Pitam se hocu li izazvati neku paljbu po sebi zbog ovog komentara, al' ja bih u Nove/stare primitivce pre svrstala Rambo Amadeusa nego Jabuku...

Ovo chisto moje subjektivno mishljenje bez ikakve zhelje da bilo koga bilo chime vredjam i provociram...

DLJ
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 850
Godina : 53
Datum upisa : 12.04.2008

http://www.kapveselja.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od seyo taj Čet 22 Okt 2009 - 1:31

@Rocker 009 ::Nesto se mislim, da li su samo Pusenje, Stampa, Elvis i Meteori i eventualno Crvena Jabuka (i neki tvrde Plavi Orkestar) jedini "Primitivci"? Koga bi vi jos svrstali u ovaj zanr, specifican samo za nasu ex Yugu?

What about you?

Zaklonišče po meni nema veze sa NP koji je kao "pokret" djelovao uglavnom 1981-85 u Sarajevu. Orkestar je u ranoj fazi pripadao toj sceni kao i možda prvi album Jabuke sa Parom, ostalo nema veze s tim.. NP karakteriše specifičan, zajebantski humor i satira a toga kod kasnije Jabuke i Orkestra nije bilo. Banjalučki Dinar je donekle gajio sličnu estetiku i donekle možda Gari Garrincha. Ne pada mi niko više na pamet. Rambo je nešto sasvim posebno..

seyo
Super član
Super član

Status :

Broj poruka : 706
Godina : 52
Datum upisa : 17.12.2007

http://www.progarchives.com/Collaborators.asp?id=343

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od amadeuss taj Čet 22 Okt 2009 - 2:07

Da li ima negde na forumu od Gari Garinca pesma "Negacija" ,mislim da se tako zvala.

amadeuss
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 697
Godina : 49
Datum upisa : 07.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ivek™ taj Čet 22 Okt 2009 - 2:14

http://rapidshare.com/files/296171790/Gari_Garinca_-_Negacija.mp3

Ivek™
Admin
Admin

Status :

Broj poruka : 3718
Datum upisa : 10.12.2007

http://exyuvinyl.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od starsof45 taj Čet 22 Okt 2009 - 7:43

Ja iskreno pokret "New Primitivies" nisam nikad uzimao kao, sad nešto ozbiljno i zvanično, mislim da je taj muzički način izražavanja nastao spontano u okviru jedne "raje" i jednog vremena i prostora i mislim i da ga treba posmatrati (hvaliti i kritikovati) u tim okvirima.

starsof45

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zicko taj Čet 22 Okt 2009 - 12:19

Možda "Kongres" ...

A Plavi Orkestar kasnije prelazi u "New Partizans", slično kao "Merlin", "Bijelo Dugme" i dr...

Zicko
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 216
Godina : 35
Datum upisa : 15.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od starsof45 taj Čet 22 Okt 2009 - 12:39

Nesumnjivo da je bilo još bendova koji su bili u većoj ili manjoj mjeri pod uticajem tog fazona, pa i većina tih koje ste spomenuli, meni se čini da i grupa "Major" ima tih elemenata.

starsof45

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rocker 009 taj Čet 22 Okt 2009 - 13:49

@seyo ::
@Rocker 009 ::Nesto se mislim, da li su samo Pusenje, Stampa, Elvis i Meteori i eventualno Crvena Jabuka (i neki tvrde Plavi Orkestar) jedini "Primitivci"? Koga bi vi jos svrstali u ovaj zanr, specifican samo za nasu ex Yugu?

What about you?

Zaklonišče po meni nema veze sa NP koji je kao "pokret" djelovao uglavnom 1981-85 u Sarajevu. Orkestar je u ranoj fazi pripadao toj sceni kao i možda prvi album Jabuke sa Parom, ostalo nema veze s tim.. NP karakteriše specifičan, zajebantski humor i satira a toga kod kasnije Jabuke i Orkestra nije bilo. Banjalučki Dinar je donekle gajio sličnu estetiku i donekle možda Gari Garrincha. Ne pada mi niko više na pamet. Rambo je nešto sasvim posebno..

Da, ali ne mozemo zanemariti samu pojavu Elvisovu na albumu "Odoh majko u rokere", cinjenicu da su prepevali njegovu, tj. njihovu pesmu "Idol", sto je i pametni Sejo kasnije odradio (a izmedju njih tanka je razlika zaista, mislim na verzije pesama), a opet, nije zanemarljiv i ta, prica u pesmama, koji su snimili, pritom mislim na Micu Muriquija (Setimo se da je Pusenje imalo tako i Pisonju i Zugu, zatim, nekako se mogu nadovezati pesme "Dan Republike" i "Od Istorijskog AVNOJ-a" u jednu celinu), a takodje se u pesmi "Mico Muriqui ide u Holivud" cuje riff (ako ne i vise) iz "Hadzija il' bos", tako da mislim da ih ne mozemo bas svrstati u stare originalne nove primitivce, ali da sigurno imaju segmenata koji spadaju u New Primitives zanr ili kako god.

Rocker 009

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od seyo taj Čet 22 Okt 2009 - 15:32

@starsof45 ::Ja iskreno pokret "New Primitivies" nisam nikad uzimao kao, sad nešto ozbiljno i zvanično, mislim da je taj muzički način izražavanja nastao spontano u okviru jedne "raje" i jednog vremena i prostora i mislim i da ga treba posmatrati (hvaliti i kritikovati) u tim okvirima.

U pravu si. Ja pod tim nazivom podrazumijev autentični sub-kulturni pokret nastao oko radio emisije Primus i serijala TLN, te rane uratke Pušenja i Elvisa (no nemojmo zaboraviti ni "preteče" NP poput Baglame Brane Likića, određenih "ispada" Miće Vukašinovića i nezaboravnog glumca Mirze Tanovića i serije "Teversenove bajke" iz polovine sedamsdesetih). To je trajalo negdje do 1984/85. Dakle prva dva albuma jednog i drugog benda. Nakon toga taj label je postao komercijalno iskvarena potrošna roba pa nema ko se nije kačio za njega, od Lepe Brene do one grozne TV Audicije i Kustinog "flogging a dead horse" benda sličnog imena... Dodatnu demenciju cijelog NP predstavljao je njegov nedorasli brat blizanac "Novi partizani" (Dugme, Merlin, Orkestar..) iz 1986 koji su nešto najgore što je kasaba pod Trebevićem porodila u muzičkom smislu, nažalost ne i komercijalnom...

seyo
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od seyo taj Čet 22 Okt 2009 - 15:39

@Zicko ::Možda "Kongres" ...

A Plavi Orkestar kasnije prelazi u "New Partizans", slično kao "Merlin", "Bijelo Dugme" i dr...

Nasuprot NP, postojao je nešto zakašnjeli (u odnosu na ZG, BG, RI, LJ, NS...) urbani new wave sa "alternativnom" estetikom, a njegovi začinjavci su oko 1983 bili Bonton Baya, SCH i Kongres. Iz njih je oko 1985/86 nikla jaka tzv. demo scena u SA kojoj je pripadao i Major, Scabia, Festival, Valter i mnogi drugi, koji na žalost nisu imali podršku muzičkog biznisa ni izbliza kakvu su imali "primitivci". Ovi bendovi nisu imali mnogo dodirnih tačaka sa NP, (pogotovo ne sa "partizanima" i drugim konfekcijskim popom ala Hari Mata Hari, Valentino, Bolero itd.) a furali su se na aktualnu alternativnu rock scenu.

seyo
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od seyo taj Čet 22 Okt 2009 - 15:44

@Rocker 009 ::
@seyo ::

What about you?

Da, ali ne mozemo zanemariti samu pojavu Elvisovu na albumu "Odoh majko u rokere", cinjenicu da su prepevali njegovu, tj. njihovu pesmu "Idol", sto je i pametni Sejo kasnije odradio (a izmedju njih tanka je razlika zaista, mislim na verzije pesama), a opet, nije zanemarljiv i ta, prica u pesmama, koji su snimili, pritom mislim na Micu Muriquija (Setimo se da je Pusenje imalo tako i Pisonju i Zugu, zatim, nekako se mogu nadovezati pesme "Dan Republike" i "Od Istorijskog AVNOJ-a" u jednu celinu), a takodje se u pesmi "Mico Muriqui ide u Holivud" cuje riff (ako ne i vise) iz "Hadzija il' bos", tako da mislim da ih ne mozemo bas svrstati u stare originalne nove primitivce, ali da sigurno imaju segmenata koji spadaju u New Primitives zanr ili kako god.

Ako misliš na Zaklonišče, priznajem da ne poznajem njihov opus. Moju tvrdnju baziram na njihovoj vremenskoj i prostornoj udaljenosti od originalne NP scene (Sarajevo, 1981-85). Naravno da je ta scena uticala na mnoge druge i da sličnih elemenata ima kod drugih sastava, ali ja sam imao na umu kratkotrajni izvorni period nastanka NP, kao lokalnog urbanog subkulturnog pokreta.

seyo
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od starsof45 taj Čet 22 Okt 2009 - 18:43

Odlično Roker 009 što si postavio ovu temu, da se malo pokušaju otkloniti neke nejasnoće, a možda i zablude oko ovoga,
Seyo majstore, svaka čast na ovoj analizi, pošto sam i sam, i savremenik, i očevidac, pa i pasivni učesnik na neki način tih zbivanja, nije mi se teško složiti sa svim tim što si iznio,
a taj period 1986-1990, stvarno ne pamtim da je ikad bila tolika suša kvaliteta kao tada, zapravo, kvalitet je bio potisnut...

Seyo, da li se slučajno sjećaš kako se zvala emisija na RSa-2 koju je vodila Nermina Čeljo, išla je, mislim, jednom sedmično, u dnevnom terminu?

starsof45

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od DLJ taj Čet 22 Okt 2009 - 20:07

seyo, predivno objashnjavash i bilo je uzhivanje chitati...

S obzirom da sam pripadala vremenu, ali ne i prostoru, jesam malo iznenadjena da smatrash da Jabuka u vreme prvog albuma ipak pripada ovde (Ramba sam spomenula zbog Jabuke, a ne obrnuto). Pa bih te zamolila, ako mozhesh i imash vremena da mi malo objasnish zbog chega?

DLJ
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rocker 009 taj Čet 22 Okt 2009 - 21:19

Ja mislim da je naveo prvi album Jabuke najpre zbog toga sto je pevac pok. Drazen Ricl (Koji je umro na dan kad sam ja rodjen), koji je pak, bio jedan od osnivaca New Primitives-a, a takodje je svirao i u Elvis-u J. a ima jos razloga, kao sto su same pesme sa prvog albuma (Izdvajamo Dirliju), a pok. Drazen je bio jedan od glumaca u prvoj sezoni Nadrealista gde je u stvari i osnovan New Primitives (od te posade). A sto se tice Ramba, tu se slazem sa seyom

Rocker 009

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od DLJ taj Čet 22 Okt 2009 - 22:44

Pomislila sam i ja na Dirliju, ali jedna pesma...

I - bilo je i pre toga flertovanja rock grupa sa folkom... Pa ipak ne pripadaju NP pokretu.

Ne znam, sa moje BG distance onih vremena, nikad Jabuku kao grupu ne bih uvrstila u taj pokret.

DLJ
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od amadeuss taj Čet 22 Okt 2009 - 23:43

@Ivek™ ::http://rapidshare.com/files/296171790/Gari_Garinca_-_Negacija.mp3

Hvala Ivek!

amadeuss
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 697
Godina : 49
Datum upisa : 07.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od seyo taj Pet 23 Okt 2009 - 16:20

@starsof45 ::Odlično Roker 009 što si postavio ovu temu, da se malo pokušaju otkloniti neke nejasnoće, a možda i zablude oko ovoga,
Seyo majstore, svaka čast na ovoj analizi, pošto sam i sam, i savremenik, i očevidac, pa i pasivni učesnik na neki način tih zbivanja, nije mi se teško složiti sa svim tim što si iznio,
a taj period 1986-1990, stvarno ne pamtim da je ikad bila tolika suša kvaliteta kao tada, zapravo, kvalitet je bio potisnut...

Seyo, da li se slučajno sjećaš kako se zvala emisija na RSa-2 koju je vodila Nermina Čeljo, išla je, mislim, jednom sedmično, u dnevnom terminu?

Na žalost, ne mogu se sjetiti. Krajem 80ih, najbolja i najpoznatija je naravno bila emisija Omladinski radio uključujući i prilog Rock fanzin. Nju je uređivala plejada sarajevskih "studenata" od kojih je danas većina napustila ove prostore i ganjaju manje više uspješne karijere, negdje daleko.

seyo
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od seyo taj Pet 23 Okt 2009 - 16:38

@DLJ ::Pomislila sam i ja na Dirliju, ali jedna pesma...

I - bilo je i pre toga flertovanja rock grupa sa folkom... Pa ipak ne pripadaju NP pokretu.

Ne znam, sa moje BG distance onih vremena, nikad Jabuku kao grupu ne bih uvrstila u taj pokret.

U pravu ste i ti DLJ i Rocker009. Jabuku sam pomenuo samo jer njihov prvi album "možda" ima veze s NP, jer su Ričl i Buha (ex Kongres) učestvovali na njemu i to je ta veza. Obzirom da se taj LP pojavio 1986, to se svakako ne uklapa u moju vremensku shemu koju sam ranije naveo. Iz istog razloga upitna je i Bombaj Štampa. Iako je Đuro definitivno bio dio NP ekipe od njenih početaka, sam band BŠ javio se nešto kasnije, i osim duhovitih tekstova i prangijanja Stonesa na način Orgazma, ni kod njih ne vidim puno izvornog NP. Na moju žalost, ni ja nisam bio svjedokom vrhunca te scene oko 1983/84, kad sam služio dug raspadnutoj domovini, ali znam iz priče da su tada NP predstavljali pravu urbanu koncertnu atrakciju, izvodeći performanse po klubu Filozofskog fakulteta i KUK-u kostimirani kao kombinacija gangstera i uličnih sarajevskih "jalijaša" (štofane zvoncare, lančići, cipele na špic, razdrljene kragne...), uz bjesomučan nadrealni humor i zajebavanje svega i svačega, od tadašnjih SSO faca do mainstream pop ikona Jugoslavije i svijeta. To je bila demo faza Pušenja i Elvisa, ali bilo je tu još grupica kojih se sad ne mogu sjetiti. U stvari, imam jedan članak o SA sceni iz Slobodne Bosne objavljen prije koju godinu, pa ću ga uskoro postaviti u temu "Literatura". Odavno to planiram, ali uvijek neke obaveze... a i nije lako skenirati na kanti zvanoj HP PSC.... evo biće brzo, obećavam!

seyo
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Rocker 009 taj Pet 23 Okt 2009 - 20:52

Imas pravo sto se tiče vremenske šeme i Crvene Jabuke, ali album je zasigurno morao biti sniman '85, zar ne? E sad, što se tiče Bombaj Štampe, možda možemo na to gledati kada su osnovani ('82 ako se ne varam) i kada su izbacili prve pesme - "Željo, to je moj tim" i "Jogging across Alipašino Polje", a to je bilo ako se ne varam '84, pa se ipak uklapa u šemu, na neki način... A i ZP je tada izbacilo "Valtera", mada su oni ranije izbacili i demo LP ako se ne varam?

E sada, mi možemo da posmatramo i sa drugog aspekta, a to je koje se grupe uklapaju u period kada je primitives zvanično ukinut od strane svojih osnivača, jer koliko znam, Nele, Elvis, Rizo, Drale, Đuro i još valjda neki članovi su se sastali da ozvaniče da je Primitives gotov, da to ne bi radio neko drugi (e sad, da li je to tačno ili ne, prema wikipediji, to je bilo 1987. godine), pa sad, pitanje je da li se uopšte može odrediti početak ovoj besmrtnoj eri, ako za kraj uzmemo tu 1987. godinu (ne znam zašto bi doduše, jer ZP ipak još postoji), tako da, veliko je pitanje da li se cele grupe mogu svrstati u Prmitivizam, jer, ako ćemo po godištima, to je 2 albuma ZP (ne računajući Demo), jedan Bombaj Štampe, jedan Crvene Jabuke i 2 albuma Elvisa J. Kurtovića...

Da probamo konačno da definišemo koje tu grupe spadaju?

Rocker 009

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od starsof45 taj Pet 23 Okt 2009 - 21:28

@seyo ::Na žalost, ne mogu se sjetiti. Krajem 80ih, najbolja i najpoznatija je naravno bila emisija Omladinski radio uključujući i prilog Rock fanzin. Nju je uređivala plejada sarajevskih "studenata" od kojih je danas većina napustila ove prostore i ganjaju manje više uspješne karijere, negdje daleko.
da, ti vjerovatno misliš na Zorana Stevanovića, Nevena Anđelića, Mladena Sančanina, Anela Baftića...,
ova emisija sa Nerminom Čeljom je malo "starija", ali "mlađa" od "Primus-a" recimo, a nije ni važno toliko, ja sam zaboravio kako se zvala emisija, možda će se neko sjetiti već, samo što je malo naroda ostalo ovdje koji bi to znali (koji su to slušali).

starsof45

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od DLJ taj Pet 23 Okt 2009 - 22:15

@Rocker 009 ::

Ja bih pod broj jedan stavila Baglama band.

seyo ih je nazvao "pretechama", a meni se chini da su "ideja i inspiracija" pokreta...

Shteta shto se shansonjer ne ukljuchi u ovu temu, dosta zna o tim vremenima a i upoznali smo se kad je trazhio Baglama - Cetir konja debela i Oj Bosanko

DLJ
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od mturajl1 taj Sub 24 Okt 2009 - 10:39

Slazem se s Rockerom, to je tih par albuma i gotovo...ostalo su neke preteče ili tragovi ali NISU New Primitives!

mturajl1
Super član
Super član

Status :

Broj poruka : 531
Godina : 47
Datum upisa : 15.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od seyo taj Sub 24 Okt 2009 - 11:34

@Rocker 009 ::Imas pravo sto se tiče vremenske šeme i Crvene Jabuke, ali album je zasigurno morao biti sniman '85, zar ne? E sad, što se tiče Bombaj Štampe, možda možemo na to gledati kada su osnovani ('82 ako se ne varam) i kada su izbacili prve pesme - "Željo, to je moj tim" i "Jogging across Alipašino Polje", a to je bilo ako se ne varam '84, pa se ipak uklapa u šemu, na neki način... A i ZP je tada izbacilo "Valtera", mada su oni ranije izbacili i demo LP ako se ne varam? Mislim da si u pravu što se tiče ovih pojedinih pjesama.

E sada, mi možemo da posmatramo i sa drugog aspekta, a to je koje se grupe uklapaju u period kada je primitives zvanično ukinut od strane svojih osnivača, jer koliko znam, Nele, Elvis, Rizo, Drale, Đuro i još valjda neki članovi su se sastali da ozvaniče da je Primitives gotov, da to ne bi radio neko drugi (e sad, da li je to tačno ili ne, prema wikipediji, to je bilo 1987. godine), pa sad, pitanje je da li se uopšte može odrediti početak ovoj besmrtnoj eri, ako za kraj uzmemo tu 1987. godinu (ne znam zašto bi doduše, jer ZP ipak još postoji), tako da, veliko je pitanje da li se cele grupe mogu svrstati u Prmitivizam, jer, ako ćemo po godištima, to je 2 albuma ZP (ne računajući Demo), jedan Bombaj Štampe, jedan Crvene Jabuke i 2 albuma Elvisa J. Kurtovića... Tačno što se tiče "kraja" pokreta. Bilo je čuveno Elvisovo pismo. tzv. proglas o ukidanju NP, ali ne mogu se sjetiti koje je to godine bilo. Naravno, mnogi oni i danas rade, Pušenje je možda ponajbolje, ali isto kao što je npr. BAS postojao kao scena jako kratko (1980-81), a Orgazam i Kičma i danas piče manjeviše uspješno, no ta scena je davno nestala, postala je dio historije...

seyo
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od seyo taj Sub 24 Okt 2009 - 11:38

@starsof45 ::
@seyo ::Na žalost, ne mogu se sjetiti. Krajem 80ih, najbolja i najpoznatija je naravno bila emisija Omladinski radio uključujući i prilog Rock fanzin. Nju je uređivala plejada sarajevskih "studenata" od kojih je danas većina napustila ove prostore i ganjaju manje više uspješne karijere, negdje daleko.
da, ti vjerovatno misliš na Zorana Stevanovića, Nevena Anđelića, Mladena Sančanina, Anela Baftića...,
ova emisija sa Nerminom Čeljom je malo "starija", ali "mlađa" od "Primus-a" recimo, a nije ni važno toliko, ja sam zaboravio kako se zvala emisija, možda će se neko sjetiti već, samo što je malo naroda ostalo ovdje koji bi to znali (koji su to slušali).

Upravo na njih mislim, tu su još bili Saša Savić, Lida Hujić, Zrinka Bralo, Teddy Wilson (Edo Kukavica), Merdijana Šuvalija i još par likova... a te Nermine baš se ne mogu sjetiti...

seyo
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od idolatry taj Sre 4 Nov 2009 - 12:36

Ja sam voleo NP (a volim ga i sad).
Mislim da je tesko danas govoriti ko je NP, a ko nije. Ogresili bi se, ako bi mi sada potisnuli cinjenicu da Crvena Jabuka pripada Primitivcima. Uzmimo primer punk pokreta u zlatnoj fazi 1975-1979. Sa danasnje tacke gledista, grupe kao sto su Stranglers ili Ultavox su daleko od panka (ili u Njujorku grupa Blondie), ali je cinjenica da su oni bili deo toga. To sto su neki kasnije napravili ogroman komercijalni uspeh, to je vec neka druga prica.
Isto vazi i za NP... Jabuka i Plavci su jednostavno bili u pravo vreme na pravo mesto.

idolatry
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 332
Datum upisa : 10.07.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od seyo taj Sre 4 Nov 2009 - 12:57

Svakako. Takozvani "pokreti" iliti "pravci" su uglavnom medijska izmišljotina, a različiti muzičari i bendovi koji su bili suvremenici su uticali i utiču međusobno kao i na neke druge, naizgled ne toliko bliske. Sve su to magloviti pojmovi i uglavnom ih fanovi koriste kako bi se podijelili u "klanove" i onda prepucavali koji je "pravi" ili "bolji"... Čista socijalna psiho(pato)logija.... po mom skromnom mišljenju. Ipak, ne možemo potpuno izbjeći takve klasifikacije jer su se poprilično odomaćile u rječniku kojeg svakodnevno koristimo...

seyo
Super član
Super član

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zmiugaloma taj Čet 5 Nov 2009 - 9:16

Svaki put kad se nesto novo pojavi, ljudi pokusavaju da to stave u odgovarajucu fasciklu ili ladicu - stvaranje nove fascikle donosi sa sobom i dio slave, sto opet utice na sujetu itd...

U ovom slucaju, pojam novi primitivizam su stvorili sami rodonacelnici tog pokreta, u prvu ruku EJK i ZP, mada je bilo govora i o velikoj cetvorci novog primitivizma - EJK, ZP, Kongres i Plavi orkestar (po mom misljenju, prvenstveno zbog toga sto su kongres i PO nastali/djelovali istovremeno sa EJK i ZP).

Kongres je svojom muzikom (new vawe) jasno pokazao da nema puno veze sa NP, dok je PO pokusao nesto sa Suadom, a zatim nastavio po svom.

Ne treba zaboraviti sljedece - cim se neko (nesto) pokaze uspjesnim ili popularnim, to automatski postaje mainstream na koji se kace i drugi, sa razlicitim motivima, ali se desi i da neko bude prikacen i bez da to zeli - ociti primjer Crvene jabuke sa pocetka karijere (Zijo svirao gitaru u EJK i bio NP, sad ima svoj bend koji po toj logici mora biti NP).

Ko je ili ko nije bio NP? Po mom misljenju, ili si 100% NP, ili nisi. To nam ostavlja ZP, EJK, Bombaj stampa, Dinar... Vjerovatno sam nekog zaboravio...

bye

zmiugaloma

Status :

Broj poruka : 41
Datum upisa : 14.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 16:34

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: