16 RPM

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Normalna 16 RPM

Počalji od cucuko taj Uto 20 Maj 2014 - 15:47

Na starim gramofonima nalaze se cetiri (4 ) brzine : 16 , 33 , 45 i 78 interesuje me sta se reprodukovalo na onoj najsporijoj brzini, dakle brzini 16 ? Takodje me interesuju serijski brojevi na plocama.Kakva je razlika brojeva izmedju singlova i LP ? Dali samo u oznaci ispred broja ? (na primer EP, LP, itd)  Smile 

cucuko

Status :

Broj poruka : 30
Godina : 56
Datum upisa : 02.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Normalna Re: 16 RPM

Počalji od basstapex taj Uto 20 Maj 2014 - 16:13

ja sam imao takav gramofon, prvi, porodicni, Ei Nis, imao je 16rpm, ali nikad nisam video 16rpm plocu.
oko serijskih brojeva nisam siguran, mislim da, barem kod nas, cesto tu nije bilo neke logike, mada ko zna...

basstapex
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 395
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od seyo taj Uto 20 Maj 2014 - 21:17

I ja sam imao gramofon Supraphon sa tom brzinom, ali nikad nisam vidio ploču koja bi svirala pri toj brzini. Mislim da se zbog loše reprodukcije zvuka pri sporoj brzini to uglavnom koristilo za govorne ploče. Evo jedan link:
http://bloggerhythms.blogspot.com/2011/05/slower-than-slow-16-rpm-records.html

seyo
Super član
Super član

Status :

Broj poruka : 712
Godina : 52
Datum upisa : 17.12.2007

http://www.progarchives.com/Collaborators.asp?id=343

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od bojadin taj Pon 26 Maj 2014 - 0:09

Koliko se sećam nekog teksta na radio stanicama su koristili velike ploče, veće od 12 inča i na toj brzini snimali program. A mislim da su i u nekim zemljama objavljivali dečje ploče (sa pričama) na toj brzini zbog kapaciteta.

bojadin

Status :

Broj poruka : 20
Datum upisa : 24.06.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od DzonatanStulison taj Pon 26 Maj 2014 - 9:50

Ovde moju priču nastavljam uz napomenu za „prethodno poglavlje“ kako su sve stare ploče direktno rezane do pojave magnetofona za komercijalnu upotrebu (otprilike u isto vreme kada i microgroove ploča). Sve nesavršenosti muzičara a i sva lepota zajedničkog muziciranja (bez ikakvog editinga) može se čuti sa njih.

Prema nekim izvorima prva upotreba 33 1/3 brzine desila se 1924. godine. Brzina je takođe bila pogodna za prve zvučne filmove, zato što bi ploča ovako snimljena sadržala istu količinu audio materijala kao filmska rolna. Takođe, veliki 16 inčni diskovi bili su uputni da se zvuk snimi glasnije, maskira površinski šum, omogućujući dovoljno kvalitetnog zvuka da ispuni bioskopsku dvoranu.

Gramofoni (i rezači) kompanije Vitaphone (obratiti pažnju na stare crtane filmove, njihov lejbl je potpisan za zvuk istih – ja se konkretno sećam “Pačeta Dinkija“ koji je prikazivan kod nas) pušteni su u široku upotrebu 1930., za snimanje tzv. transkripcija, tj. dugosvirajućeg programa (raznih muzičkih sastava itd) za radio stanice. 1931. kompanija Victor modifikovala je proces snimanja i suzila je blank prostor između brazdi (samim tim utišala je zvuk i odsekla basove), i počela da prodaje ploče koje imaju više materijala osim standardnih 3 i po i 4 i po minuta (takve ploče zvale su se Program Transcriptions), upotrebljavajući 10 i 12 inčne ploče. Neke od 12 inčnih ploča sadržale su punih 15 minuta, ali ih je većina imala snimljenih 8 do 12 dok su 10 inčne ploče imale 6 – 10 minuta. Brzina od 33 1/3 upotrebljavala je asocijacija zvučnih knjiga za slepe, koja je takođe imala guste brazde. Tako je eto brzina od 33 1/3 bila u širokoj upotrebi za snimanje, filmsku i radio industriju, pa je potpuno prirodno da, kada je 1948. izašao prvi LP (izdat od kuće Columbia, nisam sasvim siguran da li je bio 10 ili 12 inča) on bude snimljen ovom brzinom, samo sa mnogo finijim, tanjim mikrobrazdama.

Disk studijskih rezača nije bio pokretan električnom putem zbog nedovoljno preciznih i stabilnih elektromotora, već gravitaciono, tegovima koji bi išli u suteren (podrum) zgrade/studija.

Interesantno doba mehanike.

Video sam na jednom primerku prastarog gramofona da je postojao mehanički podešavač okretanja tj. brzina se mogla da šteluje u prilično širokim granicama (nešto slično kao kasniji stroboskopi i „tuning“ brzine na boljim Technics, i ostalim (high-end) gramofonima – recimo DJ-evi koji rade sa vinilom imaju takvu regulaciju i dan-danas na svojim uređajima).

Preuzeto sa interneta iz jednog teksta

DzonatanStulison
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 220
Godina : 38
Datum upisa : 13.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 13:49

Sponsored content