CD danas slavi 30. rođendan

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Normalna CD danas slavi 30. rođendan

Počalji od Bojan® taj Pon 1 Okt 2012 - 11:52

Da li je CD promenio na bolje način na koji smo slušali muziku ili je danas samo "fensi" podmetač za čaše? Prvi zvanično objavljen muzički CD u javnosti se pojavio pre tačno 30 godina.

1. oktobra 1982. godine objavljen je u Japanu prvi muzički CD, album Bilija Džoela "52nd Street". Tokom sledeće tri decenije milijarde CD-ova je napravljeno i prodato, Džoel više nije u centru pažnje, a muzička industrija je prešla na novu "platformu".

Kada je istog dana promovisan i prvi CD plejer, bio je opisivan kao "novi digitalni plejer ploča, i to preko laserskih zraka". Nastao na temeljima laserskog diska, napuštenog čeda kompanije Philips, CD je bio zajednički projekat Philips-a i SONY-ja.

Sam kompakt disk (CD) bio je stvoren par godina ranije – prvi test CD bio je Štrausov "Eine Alpensinfonie", a prvi CD koje je stvoren za serijsku proizvodnju bio je "The Visitor" grupe ABBA, ali i on je zvanično objavljen mnogo kasnije.

Prelazak sa kasete i vinila na CD nije bio lak, a "pobeda" je usledila tek krajem osamdesetih. Prvi album koji se prodao u više od milion kopija u CD formatu (i prvi put više od vinila) je Dire Straits "Brothers in Arms," objavljen 1985.

Kao i sa svim novim tehnologijama, jedan od razloga zašto se novotarija "sporo" prihvatala je bila cena: Sony CDP-101 plejer je koštao 730$ kada se pojavio u Japanu 1982. godine. Ako se uzme u obzir inflacija, danas je to tačno 1,750$. Cena albuma na CD-u bila je u proseku 15$, što je adekvatno današnoj vrednosti 35$.

Kada je CD najzad "stigao", u prvi mah svi su isticali njegov kristalno čist zvuk. Dan-danas traju rasprave da li je kvalitet zvuka na CD-u bolji od onog na pločama...

Tri decenije kasnije, možda iznenađujuće za mnoge, ali i prodaja CD-ova i karijera Bilija Džoela, i dalje "žive". Iako je u konstantnom padu, prodaja CD-ova i dalje je na prvom mestu kada se u obzir uzmu albumi u SAD-u. U prvoj polovini 2012, 61% svih albuma koji su prodati bili su na CD-u.

( http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=271&yyyy=2012&mm=10&dd=01&nav_id=647629 )

An eye for an eye makes the whole world blind.

Bojan®
Moderator
Moderator

Status :

Broj poruka : 1777
Godina : 31
Datum upisa : 20.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Normalna Re: CD danas slavi 30. rođendan

Počalji od Bojan® taj Pon 1 Okt 2012 - 11:54

Moj prvi CD je bio Def Leppard-Vault. Tamo negdje 98/99...

I vaš? Smile

Bojan®
Moderator
Moderator

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od agent1 taj Pon 1 Okt 2012 - 13:00

Imacullate Collection od Madonne

agent1

Status :

Broj poruka : 100
Godina : 37
Datum upisa : 14.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od calex taj Pon 1 Okt 2012 - 13:07

Ko sad da se seti toga ... osamdesetih sam uzimao diskove (i plejer) od drugara pa prebacivao na kasete. Svoj prvi CD plejer (Denon DCD560) sam kupio krajem osamdesetih/početkom devedesetih ali sam već imao dosta diskova ... recimo da je prvi bio Keith Jarrett - Paris Concert koji sam uzeo kod drugara u ECM radnji sredinom osamdesetih.

calex

Status :

Broj poruka : 209
Datum upisa : 27.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bukowski taj Pon 1 Okt 2012 - 13:25

Moj prvi CD plejer je bio u stvari diskmen Philips, malo poveci od onih verzija koji su posle izasli, kupio sam ga u Amsterdamu jesen 1990 (Posle mog dozaska iz JNA (Split), i normalno uzeo sam i 5 CD da se nesto slusa na njemu.
Led Zeppelin - IV
Black Sabbath - Black Sabbath
Metallica - Master Of Puppets
Metallica - ...And Justice For All
Danzig - Danzig
Jos imam te CDove.
Kad sam se vratio ovde sam kupio
Metallica - Creeping Death/Jump In The Fire (PGP RTS izdanje) u Skoplju, u Ohridu u to vreme nije bilo CD.

Bukowski
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 293
Godina : 46
Datum upisa : 08.02.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od tarafleks taj Pon 1 Okt 2012 - 14:43

Prvi CD? Ha ha sećam se da sam ga dobio za 18ti rođendan 2002. a to je bio Dino Merlin live '98.

tarafleks
Super član
Super član

Status :

Broj poruka : 597
Godina : 32
Datum upisa : 04.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Bojan® taj Pon 1 Okt 2012 - 15:16

Zanimivo...
A prvi cd kod nas u jugi? Tko je prvi izdao cd? Domači izvođač ne inozemni...
A po republikama?
Kod nas u Sloveniji prvi album na cdju je bio Moulin Rouge-Najslajši poljubi 1989? Čini se mi...

Bojan®
Moderator
Moderator

Status :

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od BuDi taj Uto 2 Okt 2012 - 1:10

@Bojan® ::Zanimivo...
A po republikama?
Kod nas u Sloveniji prvi album na cdju je bio Moulin Rouge-Najslajši poljubi 1989? Čini se mi...
Prvi CD popularne glasbe, mislim da je prvi uopste bilo nešto od klasike... Dubravka Tomšič ili nešto takvo.

BuDi
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 68
Datum upisa : 10.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od vucko76 taj Uto 2 Okt 2012 - 1:56

metallica - black album 1990

sada imam oko 1200 komada

vucko76
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 282
Datum upisa : 18.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od agent1 taj Uto 2 Okt 2012 - 8:29

A po republikama?

Jugotonov prvi CD album je izdan u svibnju 1989 - Riva - Rock me

agent1

Status :

Broj poruka : 100
Datum upisa : 14.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Zicko taj Uto 2 Okt 2012 - 10:57

@Bojan® ::Moj prvi CD je bio Def Leppard-Vault. Tamo negdje 98/99...

I vaš? Smile

Moj prvi CD je bio "The Very Best of The Eagles", naravno bugarsko piratsko izdanje ... Otprilike isto tako negde 98/99 godine ...

A po republikama?

Što se PGP-a tiče, mislim da je prva serija CD-ova bila: Najveći hitovi Riblje Čorbe (Fish Dish), Đorđa Balaševića (sa omotom preuzetim sa albuma Pub), Bajage i Instruktora (crno-beli Bajagin portret) i Pilota (sa nekoliko prearanžiranih pesama) ... Zadnji omoti kod svih tih CD-ova su bili u istom stilu, sa belom pozadinom i sa običnim crnim fontom, a naslovi pesama su negde bili prevedeni i na engleski jezik ...

Zicko
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 216
Godina : 36
Datum upisa : 15.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sveto taj Uto 2 Okt 2012 - 15:38

Eh..prvi cd,kako čovjek da se ne sjeti toga.

Naravno da pamtim Whitesnake - The Best of Whitesnake

Oktobar mjesec (gle slučajno smo u oktobru) 1988 godine.
Težio je tačno 29,00 frs. Toliko su u to vrijeme koštali svi cd-i (u Švici) ,manje-više osim ako nisu nosili etiketu nice-price,kao određena izdanja Deep Purple,pa su bili dosta jeftiniji.

Whitesnake stigao uz tek kupljenu muzičku liniju sa cd-om marke "Silver",i uživanje je moglo da počne.

Svaka čast cd-u,i zvuku koji je mnogo bolji i kristalno čistiji,ali sve to je izgubilo svoje čari onog momenta kad su ubačeni prvi cd recorderi,pa se onda počelo koketirati sa svikoraznim snimcima,prebačenim u digitalni oblik.

Zato i dan danas kapu dole skidam pločama-vinilima.

Poslednji izmenio Sveto dana Uto 2 Okt 2012 - 21:04, izmenjeno ukupno 1 puta

" ROKNOSTALGIJA FOREVER "

Sveto
Admin
Admin

Status :

Broj poruka : 12788
Godina : 50
Datum upisa : 19.08.2008

http://roknostalgija.8forum.net/forum

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od skeleton taj Uto 2 Okt 2012 - 18:19

1. april 1997
Deep Purple - Fireball

skeleton
Super član
Super član

Status :

Broj poruka : 391
Datum upisa : 27.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od veki taj Uto 2 Okt 2012 - 21:41

Mislim da su prvi CD-*ovi PGP RTB bile 2 kompilacije narodne muzike iz 1987 i da je iste te godine uradjena ona kompilacija ONI SU NAJBOLJI sto je 1985 objavljena na LP.Nije mi poznato da su bilo koji domaci naslov prije toga objavili.U vezi Jugotona navodno da postoje Novi Fosili-Za dobra stara vremena ali to nisam vidio.
A po republikama?
[/quote]

Što se PGP-a tiče, mislim da je prva serija CD-ova bila: Najveći hitovi Riblje Čorbe (Fish Dish), Đorđa Balaševića (sa omotom preuzetim sa albuma Pub), Bajage i Instruktora (crno-beli Bajagin portret) i Pilota (sa nekoliko prearanžiranih pesama) ... Zadnji omoti kod svih tih CD-ova su bili u istom stilu, sa belom pozadinom i sa običnim crnim fontom, a naslovi pesama su negde bili prevedeni i na engleski jezik ...

[/quote]

veki
V.I.P.
V.I.P.

Status :

Broj poruka : 60
Godina : 32
Datum upisa : 19.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od travisss123 taj Uto 2 Okt 2012 - 22:51

Moj prvi CD - "Something Wild" (Original Soundtrack), doneo mi frend iz USA, 1990, znajući da sam lud za filmom. Svirao sam ga na raznim mestima, kod kuće prvi put tek 1999, u CD-ROMu prvog kompjutera i dve godine kasnije, u prvom pravom vlastitom CD playeru, marke Pioneer... koji sam poslednjih godina toliko retko koristio (zahvaljujući ekspanziji MP3 formata) da sam ga poklonio drugu, čiji se player pokvario - a ne može da živi bez "kristalno jasnog, neuporedivo boljeg, punijeg CD zvuka" Very Happy

travisss123

Status :

Broj poruka : 441
Datum upisa : 15.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content Danas u 13:49

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu